Przejdź do nagłówka Przejdź do zawartości Przejdź do stopki Przejdź do wyszukiwarki

Bezpłatna, profilaktyczna kolonoskopia

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 pn. „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu”

BEZPŁATNE BADANIE JELITA GRUBEGO WYKONANE W ZNIECZULENIU

Które obejmuje:
1. Osoby w wieku 50-65 lat
2. Osoby  w wieku 40-49, które maja krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
3. Osoby w wieku 25-49 z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita nie związany z polipowatością

Program realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest podniesienie świadomości  w zakresie profilaktyki raka jelita grubego i przełamanie barier powstrzymujących pacjentów z grupy docelowej przed badaniem przesiewowym na terenie powiatu nowotarskiego poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjnej, wykonanie kolonoskopii u 1400 pacjentów i aktywizacja 45 lekarzy POZ.
Główne rezultaty projektu to zwiększenie liczby osób, które dzięki realizacji projektu zgłosiły się na badania przesiewowe raka jelita grubego.
Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy udać się do swojego lekarza rodzinnego lub pobrać dokumenty dostępne na stronie internetowej www.rakniewybiera.pl.

Kolonoskopia

Rak jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak cukrzyca, otyłość czy choroba niedokrwienna serca. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na raka jelita grubego wynosi prawie 20 tysięcy rocznie, z czego w województwie małopolskim około 1500.

Wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć tendencję do  zmniejszenia aktywności fizycznej, stosowania nieodpowiedniej diety (bogatej w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a ubogiej w błonnik) oraz nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Powyższe skłonności stanowią czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, które można wyeliminować, zapobiegając zachorowaniu.      

Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia.

Rozwój raka jelita grubego jest procesem powolnym i trwa około 10 lat. W związku z powyższym, wykonanie profilaktycznego badania kolonoskopowego w odpowiednim przedziale wiekowym, pozwala na wczesne wykrycie polipów oraz ich usunięcie, co skutecznie zapobiega rozwojowi raka.

Zaleca się, aby wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe u osób bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny):

  • w wieku 50-65 lat,
  • w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego,
  • w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością.

Dzięki podjęciu decyzji o poddaniu się profilaktycznej kolonoskopii, istnieje duża szansa na uniknięcie zachorowania na raka jelita grubego.

Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Internetowej Szpitala i na stronie www.rakniewybiera.pl.