Przejdź do nagłówka Przejdź do zawartości Przejdź do stopki Przejdź do wyszukiwarki

Sprawozdanie z profilaktycznego badania poziomu cukru oraz kontroli ciśnienia krwi

Wcześniej poinformowano o miejscu pobrania, godzinach oraz z zaleceniem bycia na czczo.

Harmonogram badań

  • 20.09.15 Maruszyna,
  • 27.09.15 Skrzypne,
  • 04.10.15 Zaskale,
  • 11.10.15 Bańska Niżna,
  • 18,10.15 Szafkary i Bór.

Po raz kolejny zorganizowano badania poziomu cukru mając na uwadze, że zwiększa się liczba pacjentów mających problem z podwyższonym poziomem cukru. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna spowodowana niewłaściwym działaniem insuliny lub brakiem tego hormonu. Wytwarzana w trzustce insulina uczestniczy w regulowaniu procesu przemiany materii, jej nieodpowiednia ilość prowadzi m.in. do uszkodzenia nerek, nerwów, naczyń krwionośnych gałki ocznej i wielu innych powikłań.

Choroba w początkowym okresie rozwija się bezobjawowo, w kolejnych fazach choroby najczęściej występujące symptomy to - wzmożone pragnienie, spadek masy ciała, częste oddawanie moczu, senność.

Prawidłowa wartość poziomu cukru na czczo - 100 mg (5,6 mmol/l),
cukrzycę oznacza się poziomem - 126 mg (7,0 mmol/l).

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa - nadwaga, nadciśnienie, nieprawidłowe stężenie cholesterolu i trójglicerydów, uwarunkowania genetyczne, przewlekły stres itp.

Ryzyko rozwoju cukrzycy można zmniejszyć poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, który obejmuje przestrzeganie zdrowej diety, aktywność fizyczną, kontrolę wagi.

Wykonano 87 pomiarów cukru:

  • u 27 pacjentów ujawniono poziomy cukru powyżej normy,
  • 25 pacjentów z wysokim RR.

Każdy pacjent otrzymał indywidualne zalecenie zgłoszenia się do lek. rodzinnego lub lek. diabetologa, który przyjmuje w ramach umowy POZ dwa razy w miesiącu w SPGOZ Szaflary. Poziomy cukry można sprawdzać w gabinecie zabiegowym. W związku ze zwiększającą się liczbą nowych rozpoznań choroby cukrzycowej planujemy w 2016r. ponowne przeprowadzenie badań poziomu cukru.