Przejdź do nagłówka Przejdź do zawartości Przejdź do stopki Przejdź do wyszukiwarki

Koronawirus - 7 zasad bezpieczeństwa

Dystans

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, 1,5-metrowa odległość od innej osoby utrudnia, a nawet uniemożliwia mu atak.

Unikanie tłumów

Źeby żyć, wirus SARS-CoV-2 potrzebuje człowieka. Tłocząc się ryzykujemy zakażenie i ułatwiamy mu rozprzestrzenianie się.

Maska

Chroni bardziej innych niż nas samych, ale działa w obie strony. Nosząc maski we wnętrzach, tj. w sklepach, urzędach, autobusach, pociągach, gdzie z powodu ograniczonej przestrzeni i wentylacji, w powietrzu może się gromadzić większa ilość zarazków, zmniejszamy ryzyko, że zarazimy kogoś koronawirusem lub że sami zostaniemy zarażeni. Na powietrzu chrońmy się, gdy nie można zachować dystansu, bo gdy tkwimy ramię w ramię możemy znaleźć się blisko zakażonej osoby.

Mycie rąk

Koronawirus ma słaby punkt. Niszczy go zwykłe mydło lub środki z 60-70-proc. akoholem. Myjmy ręce, po wejściu do sklepu i po wyjściu z niego, po wyjściu z autobusu czy tramwaju, po przyjściu do domu. I nie dotykajmy dłońmi nosa, ust i oczu, bo tak można się zarazić.

Nielekceważenie objawów

Czujemy się grypowo, mamy gorączkę, męczy nas kaszel? Szukając przyczyny złego samopoczucia, zastanówmy się, czy przyczyną nie może być wirus? W razie wątpliwości dzwonimy do sanepidu lub swojego lekarza. I rozważamy, czy warto zrobić test. W ten sposób przecinamy drogi rozchodzenia się kornawirusa.

Przestrzeganie reguł

Trafiliśmy w kwarantannę, objęła nas izolacja? Trzymamy się zasad. Do zera ograniczamy kontakty i wychodzenie z domu. A jeśli postanowiliśmy zrobić test, sami nałóżmy na siebie kwarantannę lub przynajmniej znacząco ograniczmy aktywność do czasu otrzymania wyniku. Z jakiegoś powodu zdecydowaliśmy przecież, by poddać się badaniu. Jeśli test potwierdzi zakażenie, a w my tym czasie pracujemy, grillujemy, imprezujemy, narażamy na chorobę wiele osób.

Dbanie o siebie

Nie każdy kontakt z wirusem musi skończyć się zakażeniem. Nawet, gdy chorujemy na chorobę przewlekłą. Duże znaczenie ma siła układu odpornościowego i kondycja naszego organizmu. Dlatego dbajmy o siebie. Zamiast fast foodów, jedzmy świeżo przygotowane posiłki - ryby, chude mięso, warzywa, owoce. Wysypiajmy się. Ruszajmy się. Pogoda jest dynamiczna, ale przecież to lato i dni są długie – wykorzystajmy ten czas, choćby na spacery.

Źródło fakt.pl