Samodzielny Publiczny Gminny Ośrodek Zdrowia

Miła atmosfera

Fachowa obsługa

Profilaktyka chorób serca

Profilaktyka cukrzycy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka próchnicy

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy Медична допомога для громадян України

Samodzielny Publiczny Gminny Ośrodek Zdrowia w Szaflarach

Zdjęcie budynku ośrodka zdrowia

34-424 Szaflary, ul. Orkana 37c
woj. małopolskie

Rejestracja
 18 261 13 10
 18 275 47 76
Gabinet stomatologiczny
 18 261 13 12
Gabinet pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej
 18 261 13 14
Gabinet ginekologiczno-położniczy i położnej
 18 261 13 17

NIP: 7352198051

Plakat kampanii „Mleko mamy ma moc”

narodowe-centrum-edukacji-zywieniowej-logo.png

kodeks_m_w600.png

Zapraszamy do korzystania z pomocy naszego fachowego personelu i składania deklaracji w Ośrodku Zdrowia.

ikona deklaracji POZ

 • Liczba odsłon:255,954
 • Liczba wejść:34,320

  Dystans

  Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, 1,5-metrowa odległość od innej osoby utrudnia, a nawet uniemożliwia mu atak.

  Unikanie tłumów

  Źeby żyć, wirus SARS-CoV-2 potrzebuje człowieka. Tłocząc się ryzykujemy zakażenie i ułatwiamy mu rozprzestrzenianie się.

  Maska

  Chroni bardziej innych niż nas samych, ale działa w obie strony. Nosząc maski we wnętrzach, tj. w sklepach, urzędach, autobusach, pociągach, gdzie z powodu ograniczonej przestrzeni i wentylacji, w powietrzu może się gromadzić większa ilość zarazków, zmniejszamy ryzyko, że zarazimy kogoś koronawirusem lub że sami zostaniemy zarażeni. Na powietrzu chrońmy się, gdy nie można zachować dystansu, bo gdy tkwimy ramię w ramię możemy znaleźć się blisko zakażonej osoby.

  Mycie rąk

  Koronawirus ma słaby punkt. Niszczy go zwykłe mydło lub środki z 60-70-proc. akoholem. Myjmy ręce, po wejściu do sklepu i po wyjściu z niego, po wyjściu z autobusu czy tramwaju, po przyjściu do domu. I nie dotykajmy dłońmi nosa, ust i oczu, bo tak można się zarazić.

  Nielekceważenie objawów

  Czujemy się grypowo, mamy gorączkę, męczy nas kaszel? Szukając przyczyny złego samopoczucia, zastanówmy się, czy przyczyną nie może być wirus? W razie wątpliwości dzwonimy do sanepidu lub swojego lekarza. I rozważamy, czy warto zrobić test. W ten sposób przecinamy drogi rozchodzenia się kornawirusa.

  Przestrzeganie reguł

  Trafiliśmy w kwarantannę, objęła nas izolacja? Trzymamy się zasad. Do zera ograniczamy kontakty i wychodzenie z domu. A jeśli postanowiliśmy zrobić test, sami nałóżmy na siebie kwarantannę lub przynajmniej znacząco ograniczmy aktywność do czasu otrzymania wyniku. Z jakiegoś powodu zdecydowaliśmy przecież, by poddać się badaniu. Jeśli test potwierdzi zakażenie, a w my tym czasie pracujemy, grillujemy, imprezujemy, narażamy na chorobę wiele osób.

  Dbanie o siebie

  Nie każdy kontakt z wirusem musi skończyć się zakażeniem. Nawet, gdy chorujemy na chorobę przewlekłą. Duże znaczenie ma siła układu odpornościowego i kondycja naszego organizmu. Dlatego dbajmy o siebie. Zamiast fast foodów, jedzmy świeżo przygotowane posiłki - ryby, chude mięso, warzywa, owoce. Wysypiajmy się. Ruszajmy się. Pogoda jest dynamiczna, ale przecież to lato i dni są długie – wykorzystajmy ten czas, choćby na spacery.

  Źródło fakt.pl